top of page
button online reservation; my work schedule; superdoc
tsvetysnotes_Tsvetelina-Popova.-1gif.gif

Mental health | Паник атаки

  • Снимка на автора: Цвети
    Цвети
  • 1.01.2019 г.
  • време за четене: 7 мин.

Актуализирано: 27.09.2024 г.

Какво представлява паник атаката?

Симптоми. Признаци на паническия пристъп

Терапия и лечение





Паническото разстройство се проявява като пристъпи на паника с преувеличени реакции спрямо нормалния телесен отговор на страх или вълнение. Страдащите от паническо разстройство много често преживяват подобни пристъпи без очевидна причина. 2% от хората страдат от паническо разстройство.




жена-страдаща-от-паническо-разстройство



Какво представлява паник атаките?




Има житейски ситуации, за който пристъпът на паника е нещо очаквано и нормално. Такива ситуации обикновено са травматични - раздяла, загуба, автомобилна катастрофа, инцидент и т.н. Паниката е често срещан отговор на емоцията страх.




Паник атаката обаче не е това. Тя е нещо различно. Тя е внезапен прилив на силен страх. И този прилив обикновено идва без да има някаква ясна причина и без предупреждение. За щастие обаче има различни методи за овладяване на това състояние и за управлението му. Целта на работата с това състояние е човекът да се научи да го управлява. И първата стъпка е да го разпознае.




Паническите атаки са кратки периоди на непреодолим страх или безпокойство. Интензивността на паническата атака надхвърля интензитета на усещането на нормална тревожност и може да включва редица физически симптоми. По време на паник атака хората често се страхуват, че получават инфаркт, че не могат да дишат или че умират.




Нормалната реакция на тялото към страх или вълнение е да произведе хормона адреналин. Чрез него то се подготвя за "бой или бягство" спрямо източника на страха. При пристъп на паника привидно нормални мисли или представи отключват мозъчния център "бий се или бягай", съответно адреналинът в тялото причинява симптоми като потене, ускорено сърцебиене, задъхване. Продължителността на пристъпите е около 20 мин. и са изключително неприятни. Това обикновено плаши хората и те започват да тълкуват състоянието си като сърдечен удар и дори, че умират. Този страх от смъртта активира още повече мозъчния център за заплаха, а това влошава още повече симптомите. Постоянните пристъпи дотолкова стресират хората, че те започват да живеят в състояние на "страх от страха".




Паническото разстройство е състояние на много силна тревожност, което протича съпроводено от панически страх, който се съчетава с множество вегетативни прояви, които са по-известни като паник атаки. Пристъпът на паника е тежко физическо изживяване. Характерни за това състояние са ускореният пулс, недостигът на въздух, замаяност и объркване. Тези физическки симптоми са придружени от негативна нагласа и страх. Негативните мисли усилват тревожността и правят излизането от това състояние още по-трудно.




Симптоми на паник атаките:


  • изпотяване;

  • замайване;

  • задух;

  • треперене;

  • ускорен пулс; сърцебиене;

  • дискомфорт (тежест) в гърдите;

  • втрисане;

  • гадене;

  • изтръпване на крайниците;

  • дереализация;

  • деперсонализация;

  • страх от полудяване;

  • страх от смъртта.




Страхът от паническите атаки може да принуди човека да избягва конкретни места или ситуации, което разбира се нарушава качеството му на живот. А понякога дори се стига и до пълна изолация. Пристъпите на паника обикновено са кратки, но интензивни. Симптомите на паника обикновено достигат връх в рамките на 10 минути и приключват в рамките на 30 минути. Въпреки това, някои от симптоми могат да продължат повече от час. Пристъпите на паника могат да изглеждат случайни или могат да бъдат тясно свързани с конкретен източник на безпокойство: шофиране, места, където има струпване на хора или просто излизане извън дома. Паническото разстройство възниква, когато човек има чести тревоги или страх от бъдещи панически атаки; когато променя поведението си така, че да избегне панически пристъп (като избягване на опасна ситуация).




Паническият пристъп може да изглежда страшен, но всъщност не причинява физически увреждания. Най-често страховете, свързани с пристъпите на паника (сърдечен удар или припадък), всъщност не са реакция на реална заплаха.




Пристъпът на паника може да бъде инцидентно или периодично повтарящо се състояние. Обикновено е провокирано от стресова ситуация, която предизвиква интензивна емоция, влияеща на начина на мислене на човека. Внезапният пристъп на тревожност, безпокойство и страх може да настъпи без никакво предупреждение. Може да се случи дори и по време на сън. Паник атаките няма да попречат на здравословния и щастлив начин на живот, ако не им позволиш. Но имат и потенциала да доведат до други състояния и разстройства, които изискват внимание.




Нека да разгледаме признаците и симптомите на паническия пристъп. А след това ще разгледаме начините за справяне, ако имаш такъв.




Признаци на паник атаката




Тялото ни е пограмирано да реагира по определен начин в ситуации на опасност. Най-честата реакция е включването на режима "борба или бягство" или вцепеняване.




По време на паник атаката тялото ни прави точно това, само че реална опасност може и да няма. Сега ще разгледаме 6 от най-често срещаните симптоми, които можеш да получиш по време на паник атака.




1/ Ускорен пулс и учестено дишане




Много често хората описват паническата атака като усещане, че ще припаднат. Усещат сърцето си все едно ще изкочи - много силен и учестен пулс. Най-често срещаната мисъл у човек, преживяващ паник атака, е, че получава инфаркт. Само че болките в гърдите не са причинени от увредено сърце, а от прекаленото безспокойство.




2/ Усещане за световъртеж




Когато тялото реагира на стрес, то пренасочва кръвта и кислорода към големите мускулни групи, а останалите части на тялото остават по-малко снабдени. Тази реакция е необходима, за да позволи на човека да избяга от опасността. Затова е възможно да се усети чувство на замаяност и изтръпване на ръцете по време на паника.




3/ Изпотяване




Усещането за замаяност може да причини изпотяване на тялото. Това е имало положителен ефект за нашите предци. Изпотяването прави кожата хлъзгава, следователно човекът ще може по-лесно да се измъкне от човек или животно.




4/ Гадене




Тялото пренасочва и кръвта, която би трябвало да снабди и храносмилателната система. Липсата на кръвоснабдяване може да доведе до гадене или дори повръщане.




5/ Паническата атака остава незабележима за околните




Пристъпът на паника не е осезаем за околните. Има случаи, в които човекът споделя, че получава панически пристъп и ако не сподели сам това, другите не могат да предположат. Но това, че състоянието не е забележимо от околните, не означава, че не е реално.




6/ Изтощение




Паник атаката обикновено продължава около 10 минути. През това време тялото е под контрола на хормона на стреса - кортизол. Когато паник атаката приключи, кортизолът е изпомпан от тялото. Това преживяване изтощава човека и той има нужда от почивка.




Какави са причините за паник атаките?





Един от 10 души понякога страда от пристъпи на паника, докато паническото разстройство е по-рядко разпространено. Травмиращите преживявания могат да отключат паническо разстройство. Хората, чиито близки страдат от паническо разстройство, са с повишен риск да развият това състояние. Някои заболявания на щитовидната жлеза имат подобна симптоматика, затова е добре първо те да се изключат като възможна причина. Появила се за пръв път паническата атака много често кара човека да мисли, че проблемът, който се е появил е свързан с физиологията. Това води до безкрайни изследвания. Резултатът от тях е ясен - човекът е напълно здрав. Но тези изследвания не са напълно излишни. Те са първата крачка към терапия с консултант. Чрез тях се изключва възможността човекът да има реален физиологичен проблем.



Въпросът, дали човек ще развие паническо разстройство в следствие на стрес, е свързан с индивидуални предпоставки - темперамент, особености на характера, протичането на биохимичните процеси в мозъка и генетично предразположение. Възможно е и паник атаката да е резултат от друго тревожно състояние като фобия, хипохондрия, посттравматичен стрес, обсесивно-компулсивно разстройство, депресия, социална тревожност и други.



Честотата на това състояние може да варира от няколко пъти в период на няколко години или в рамките на една година до няколко пъти на ден. Паник атаките се появяват неочаквано и внезапно. Липсва видима причина, която да ги предизвика. Сравнително кратки са като продължение - от 5 до 10 минути. За страдащия от тях те нямат конкретен повод.




Какво причинява паник атаката?




Точната причина за пристъпите на паника е неизвестна, но следните рискови фактори могат да увеличат вероятността някой да изпита пристъпи на паника:

  • Семейна история;

  • Силен стрес, като смърт, сериозно заболяване на любим човек, развод и др.;

  • Големи промени в живота, като нова кариера, брак или раждане на дете

  • Травма.




Симптоми на паническия пристъп



Симптомите се дължат на дейността на автономната нервна система, която е под съзнателен контрол.


  • Ускорено сърцебиене


Адреналинът е причината сърцето да изпомпва по-бързо богата на кислород кръв натам, където е необходимо, и предизвиква болка в гърдите.


  • Прилошаване


По-бързото и по-плитко вдишване, което осигурява притока на кислород, причинява задъхване и замайване.


  • Потене и пребледняване


Потенето се увеличава, защото тялото има нужда от охлаждане. А пребледняването се дължи на факта, че кръвта е насочена там, където е най-необходима.


  • Усещане за задушаване


Усещането за задушаване се дължи на учестеното дишане. Кислородът се увеличава, но въглероден двуокис не се издишва.


  • Разширени зеници


Заниците се разширяват, за да пропускат повече светлина и да улесни намирането на път за бягство.


  • Забавено храносмилане


Храносмилането се забавя, защото то не е важно за "бягството". Сфинктерите се отпускат и така се създава усещането за повдигане.


  • Суха уста


Устата пресъхва, защото телесните течности се събират там, където са най-необходими.



Лечение


  • Когнитивно-поведенческа терапия

Когнитивно-поведенческа терапия и НЛП > разпознават се причините и усвояване на техники за опровергаване на страховитите сценарии;

По традиция лечението на паническото разстройство се осъществява чрез комбинация от терапия и медикаменти. Но изследванията доказват, че хората, които успешно са се възстановили психически след такова лечение, са имали терапии за справяне със страхове, негативни мисли и неадаптивни поведения.




  • Медикаменти

Медикаментите могат да имат краткосрочно действие и се използват при тежки случаи. Медикаментите не лекуват основните проблеми, които причиняват паническите разстройства, добре е да бъде придружено с друга форма на лечение като психотерапия.




  • Техники за релаксация

Подобно на това как мускулите укрепват с упражнения, способността за релаксация на тялото може да бъде подобрена с практиката. Честото използване на техники за релаксация като дълбоко дишане, медитация и прогресивна мускулна релаксация може да помогне в борбата с паник атаките.




Ако искаш да се върнеш към предишния си живот без паник атаки, ще се радвам да те подкрепя в този процес! Когато сте на разстояние, чудесна работа вършат консултациите онлайн . Всички ние се нуждаем от малко помощ и подкрепа, за да продължим напред. За щастие аз съм тук, за да ти помогна. За връзка с мен може да ми пишеш на имейл: tsvet.popova@gmail.com. А час можеш да си запишеш като използваш бутона по-долу.

моят-подпис-на-бял-фон







предупреждение-на-бял-фон-с-текст-този-пост-цели-да-предостави-полезна-информация-но-не-замества-професионалните-съвети-диагностика-и-терапия

 
знак-за-край-на-страницата


Comments


Tsvetelina-Popova.jpg
  • facebook
  • linkedin
  • instagram
  • Youtube
  • Pinterest
  • facebook
  • linkedin
  • instagram
  • Youtube
  • Spotify
  • Pinterest
tsvetysnotes-www.tsvetelinapopova.com-section-application-psichologist-nlp-psihotherapist.
tsvetysnotes-app-banner.png

QR кодът ще те отведе към приложението,

което е необходимо да свалиш

tsvetysnotes-www.tsvetelinapopova.com-section-feedback-psichologist-nlp-psihotherapist.png

Тук можеш да прочетеш част от мненията на хора, с които сме работили заедно.

Анонимността на изказванията е запазена по желание на клиентите.

bottom of page