Mental health | Психосоматично разстройство [Психосоматика]
Психосоматика - връзката между психиката и тялото
Психосоматиката не е нещо, което се използва само с отрицателен знак. Връзката между тялото и психиката е неуспорима. Психосоматичните заболявания са заболявания, които крият своите причини в човешката психика. Появяват се като резултат от взаимодействие между физически и психични фактори. Емоциите имат своите психологични и физиологични прояви. Всяка една емоция (страх, вина, гняв, радост) предизвиква реакция в организма. Тези реакции се изразяват в мускулни спазми и напрежение, хормони, изменение в честотата на дишане и сърцебиене. Емоционалният стрес обаче се оказва труден за обработка за тялото. Той може да бъде предизвикан от конфликти, агресия, страдания, страхове. Много често те се крият в несъзнаваното и ние дори не си даваме сметка, че те ни действат разрушително. Когато интензивните продължителни емоции не намират някаква изява - чрез разговор, споделяне, викове, плач, изблици на гняв, те се натрупват в тялото. С други думи психосоматичното заболяване е аларма, която чрез болестта или хроничната болка тялото ни сигнализира, че имаме неразрешен психологичен проблем,
Много често симптомите нямат медицинска обосновка. Има само болка, но за заболяване липсват доказателства. Когато човекът достигне предела на своя емоционален и физически капацитет, започват да се проявяват симптомите. Този момент е индивидуален и специфичен за всеки. Психоаналитиците дори говорят за психосоматичен тип личност.
Класически психосоматични заболявания
- Атопичен дерматит
- Бронхиална астма
- Диабет тип 2
- Исхемична болест на сърцето
- Мигрена
- Ревматоиден артрит
- Синдром на раздразненото дебело черво
- Тенсионно главоболие
- Хипертиреоидизъм
- Хипертония
- Язвен колит
Основни източници на емоционален стрес, който отключва психосоматичните симптоми
Вътрешен конфликт
Индивидът има силен и неразрешен вътрешен конфликт, който непрекъснато му създава вътрешен дискомфорт. Ако например искаме да спрем цигарите, защото осъзнаваме колко са вредни те за нашето здраве. Но независимостта се оказва по-силна и надделява. Поддаваме се и палим поредната цигара. След нея обаче идват вината и самоупрекването.
Отрицателно вярване за себе си
Много често негативното вярване за себе си е базирано на думи, които сме чули, когато сме били деца, от човек, който е бил важен за нас: " Ти си глупав неблагодарник и неудачник, от който няма да излезе нищо..." . Когато тези епитети са повтаряне често на малкото дете, то започва подсъзнателно да вярва в тях и те го съпътстват през цели му живот.
Чужд живот
Когато имаме идеален образ, който е много далече от истинския и в който искаме да се впишем. Това ни кара да носим постоянни маски и да живеем живот, който не отговаря на нашата автентичност. Това състояние обикновенно отключва психосоматични състояния.
Самонаказание
Индивидът има собствени правила, който си налага. Ако ги наруши чрез непристойни от неговата гледна точка действия, той несъзнателно си налага наказание.
Реакция към травматична ситуация
Емоционалната реакция към случило се травматично събитие може да бъде причина за психосоматично разстройство. Това събитие може да е загуба на значим човек, загубване на работа, пенсиониране, преместване и т.н.
Болезнени травматични преживявания от миналото
Травматичните преживявания от миналото много често се потискат. Но потискайки ги ние не се избавяме от тях. Те остават вътре в нас и продължават да създават емоционален стрес. Този стрес несъмнено води до психосоматични симптоми, които много често се пренебрегват. Пренебрегвайки ги те стават хронични и се задълбочават.
Вторични ползи
Психосоматичните състояния имат и своите ползи. Те са удобно оправдание. Болестта се използва като извинение за това, че не искаме да поемем отговорност за собствения си живот.
Психосоматичното разстройство е начин, чрез които се справяме със своя психичен проблем чрез боледуване на тялото. Симптомите са аларма, която сигнализира за нуждата от цялостно хармонизиране на личността.
コメント