Грозната истина за срама във взаимоотношенията | Mental health
Как срамът влияе на взаимоотношенията ти?
Слушай статията:
Бориш ли се с това да преодолееш срама и вината в своите взаимоотношения?
Когато сме в семейни взаимоотношения, трудно можем да прикрием своите недостатъци. Брачният партньор знае много добре каква е твоята същност, но въпреки това съжителството може да ти се стори много изобличаващо, особено ако си постоянно в защитен режим.
Повечето хора дори не осъзнават, че са в режим на самозащита, докато не се случи конфликт и не реагират пресилено. И причината, която седи в основата на лошото поведение, много често е вината, срама или неудобството. Дискомфортът и вината са по-лесни за разрешаване, но срамът не е. Той може да се задържи за по-дълго време.
Срамът може да разруши взаимоотношенията
Той може много силно да влияе на нашите взаимоотношения. Ето някои са начините, по които срамът може да повлияе на твоите най-близки връзки:
1/ Прекъсване на комуникацията
Срамът много често води до отчуждение и емоционално отдалечаване между партньорите. Всеки един от тях може да се притеснява и съпротивлява срещу изразяването на своите мисли и чувства, защото се страхува от осъждането или отхвърлянето на другия. Тази липса на открита комуникация може да попречи на емоционалната връзка и интимността.
2/ Обвинение и защита
Когато някой изпитва срам, той лесно може да започне да обвинява друг за своите проблеми или за отбранителното си поведение. Целта на това поведение е да се предпази от чувство на срам в бъдещето. Това непрекъснато прехвърляне на вината може да създаде цикъл от негативизъм и да инициира непрекъснато конфликти във връзката.
3/ Ниско самочувствие и компрометиране на усещането за стойност
Преживяването на срам може да доведе до компрометиране на самочувствието и самооценката. Човекът може да се чувства недостоен да получи любов. Възможно е да смята, че не заслужава щастливи взаимоотношения, а това води до усещане за неадекватност и нещастие.
4/ Избягване на интимност
Срамът може да бъде причина за човека да избягва интимност - както емоционална, така и физическа. Този човек може да се страхува да се покаже уязвим. Възможно е да изпитва страх от отхвърляне, който да му пречи да установи и да поддържа дълбока емоционална връзка.
5/ Емоционално отчуждение
Срамът може да стане причина за хората да се отдалечат и отчуждат един от друг емоционално. Водени от срама си, те може да неглижират и дори да избягват обсъждането на чувствителни теми. Нещо повече - те може напълно да загърбят своите емоции, за да се защитят. А това води до емоционално дистанциране и отчуждение.
6/ Повтарящи се модели на поведение и конфликти
Срамът може да допринесе за засилването на нездравословните и деструктивни модели на поведение във взаимоотношенията. Човек може да проявява самосаботиращо поведение или несъзнателно да отблъсква своя партньор. Това поведение води до продължителни конфликти и предизвикателства във връзката.
7/ Липса на доверие
Срамът може много сериозно да подкопае доверието. Ако единият, а може и двамата, изпитва срам, е възможно този човек да скрие аспекти от своята личност и от своите действия. А това може да доведе до срив в доверието.
8/ Негативно въздействие върху интимността и сексуалния живот
Срамът може да повлияе негативно и на интимността и сексуалния живот на двойката. Чувството на срам може да възпрепятства усещането за комфорт и сигурност в интимните ситуации, което води до намаляване на физическата интимност в рамките на взаимоотношенията.
9/ Проблеми с психичното здраве
Продължителното преживяване на срам във взаимоотношенията може да допринесе за влошено психично здраве. Може да създаде благоприятна среда за развитието на депресивни и тревожни състояния. А срамът сам по себе си може да бъде и травмиращ. Тези предпоставки могат допълнително да обтегнат взаимоотношенията.
10/ Изолация и самота
Срамът може да мотивира човека да се самоизолира. Да изолира своя партньор. Възможно е дори да стане причина за отдалечаване от приятелския кръг, семейство и роднини, а това ще доведе до чувство на самота във взаимоотношенията.
Защо е важно да се справим със срама?
Справянето със срама във взаимоотношенията изисква открита комуникация, съпричастност и желание за съвместна работа към подобряване на състоянието.
Много често носим срама вътре в себе си, а дори не го осъзнаваме. И едва, когато се обърнем към своите емоциите и ги отработим по здравословен начин, чак тогава ние не се чувстваме застрашени и не изпитваме необходимоста да реагираме остро.
Как да преодолеем срама и вината във взаимоотношенията?
Когато решиш, че искаш да промениш поведението във взаимоотношенията си, можеш да управляваш само своето поведение (не и поведението на партньора си, колкото и да ти се иска). Но и това не е никак малко.
Ето какво можеш да направиш, за да реагираш по-здравословно следващия път, когато изпаднеш в уязвимо състояние.
1/ Определи начина, по който се чувстваш
Когато вече знаеш как функционират вината и срамът, ще ти е по-лесно да намериш правилната стратегия да се справиш с тях. Ако дадена ситуация те разстройва, запитай се дали това е срам, или е вина. А може да е просто дискомфорт или неудобство?
2/ Ако установиш, че изпитваш срам, промени начина си на мислене
Всеки от нас носи в себе си срама, тъй като всеки един от нас е съгрешил по някакъв начин. Затова е много важно да имаме механизъм за справяне със срама, за да не се наложи да живеем постоянно с него.
Хората, които остават заклещени в срама, много често избират да не поемат отговорност за своите постъпки (евентуално грешки) и затова потъват в самосъжаление.
3/ Ако изпитваш вина, и тя е основателна, изкупи я
Ако чувството ти за вина е основателно, разбери къде си допуснал грешка. Възможно е неволно да си обидил или наранил. Ако е така, признай си “грешката”, поискай прошка и промени поведението си, така че да не изпадаш отново в тази ситуация.
Не си позволявай да останеш за дълго в плена на чувството за вина. Вместо това безкрайно наказание, направи крачка напред и поеми отговорностт, за да излезеш от това състояние.
4/ Ако изпитваш срам, прости си
Ако изпитваш неудобство от “грешката”, която е допусната. Ок, събитието е факт. Прости си, признай си “грешката”, вземи си поуката от създалата се ситуация и пусни случилото се да остане в миналото.
Може ситуацията да е смешна, може да е нелепа, може да е трагична. Всичко това е част от живота. Ако не е била тази ситуация, нямало е да научиш това, което вече знаеш. Подходи с благодарност!
5/ Препрограмирай ума си
Срамът може да бъде предизвикателство, което да доведе до освобождаване. Особено ако много дълго време циклиш в захвата на срама.
Ако се уловиш, че казваш на себе си лъжи, добре е да препрограмираш своя ум. Започни да си казваш истината. Не истината, която ти диктува срамът, а твоята автентична истина.
Срамът може да изиграе пагубна роля в твоите взаимоотношения. Изкривеното от срам лице няма да хареса нито на теб, нито на хората около теб. Срамът руши на първо място връзката ти със самия себе си, а след това и връзката ти с останалите. Затова е много важно да имаш стратегия да се справиш със своя срам.
Comments