Mental health | Генерализирано тревожно разстройство
Какво е генерализирано тревожно разстройство? | Симптоми | Терапия
Хората с генерализирано тревожно разстройство изпитват постоянна неконтролируема тревога (дори когато няма никаква опасност) до степен, възпрепятстваща ежедневната дейност.
Тревожността е завладяла цялото ви ежедневие и ви пречи да функционирате по нормален за вас начин. Мислите ви са насочени почти постоянно към това, което може да се обърка, към нещо лошо, което ще бъде факт във всеки един момент. Постоянно напрежение ви създава всичко - от работата до взаимоотношенията. Животът ни е такъв, че много често сме изложен на стрес, който ни прави свръх тревожни и притеснени, но когато всичко излезе извън контрол и започне да пречи на пълноценния живот, то тогава най-вероятно става въпрос за генерализирано тревожно разстройство.
Генерализираното тревожно разстройство се характеризира с прекомерно притеснение и тревожност, които са свързани с различни ситуации или събития от ежедневието на човека. Тревожността става проблем, когато човекът се измъчва от тревоги почти всеки ден в продължение на 6 месеца или по-дълго. То е изключително често срещано и засяга около 3% от населението. По-податливи са жените, колкото мъжете - с 60% жените са по-предразположени да развият генерализирано тревожно разстройство от мъжете. Най-често започва в детска и юношеска възраст, но реално може да започне във всяка възраст.
Обектът или ситуацията, които предизвикват тревожност, може да са повече от един/една и да се променят във времето. Притесненията се предизвикват от работни и/или семейни задължения, здраве, безопасност, пари и др. Състоянието се характеризира с променливост. Доста често става хронично и се влошава, когато сме подложени на по-силен от обичайния стрес. Понякога хората, които страдат от генерализирано тревожно разстройство, преживяват и състояние на социална фобия, депресия и панически атаки.
Човек може да развие прекален перфекционизъм или стремеж да планира и контролира събитията. Физическите и психологическите симптоми подлагат на изпитание социалните отношения, работата и ежедневието; водят до ниска увереност и изолация. Тревогите са свързани със:
семейството;
училището;
социални и здравни теми;
конкретни събития и др.
Страдащите от генерализирано тревожно разстройство изпитват тревожност всеки ден почти и на мястото на всяка тревога, която отшуми, се появява нова. Надценяват възможността да се случи нещо лошо или опасно и предсказват възможно най-лошия сценарий с най-тежките последствия.
СИМПТОМИ НА ГЕНЕРАЛИЗИРАНО ТРЕВОЖНО РАЗСТРОЙСТВО
Състояние на постоянна тревога;
Невъзможност да се отпуснете или да се насладите;
Мускулна стягане и напрежение, болки в тялото;
Избягване на всякакви стресови ситуации;
Трудност да се концентрирате или съсредоточите;
Постоянно чувство на несигурност;
Необходимост да знаете какво ще се случи и как ще се случи;
Постоянно чувство на страх;
Чувство за преумора и избягване на неща или ситуации заради това;
Натрапчиви мисли за неща и ситуации, които ви карат да се притеснявате – дори когато се опитвате да спрете да мислите за тях;
Чувството, че не можете да контролирате емоциите си и постоянните си притеснения и нищо, което правите, не ви помага да се отпуснете;
Преосмисляне и предъвкване бъдещи планове с възможно най-лоши последствия, винаги в очакване на най – лошото;
Възприемане на ситуации и събития като заплашителни, дори когато те не са такива;
Нерешителност и страх да не вземете грешно решение.
ФИЗИЧЕСКИ СИМПТОМИ
Умора;
Проблеми със съня;
Мускулно напрежение или мускулни болки;
Треперене, усещане за потрепване;
Нервност или лесно стряскане;
Изпотяване;
Гадене, диария или синдром на раздразненото черво.
ЛЕЧЕНИЕ НА ГЕНЕРАЛИЗИРАНО ТРЕВОЖНО РАЗСТРОЙСТВО
Симптомите с генерализираното тревожно разстройство са доста неприятни и често водят до много ограничения в ежедневието. Доста често човек, който страда от това разстройство, смята, че не е възможно повече никога да живее пълноценен живот, както преди. Но това е абсолютна заблуда. Генерализираното тревожно разстройство е лечимо. В повечето случаи чрез психотерапия, понякога чрез медикаменти, а има и случаи, когато лечението включва и двете. Според практиката психотерапията дава по-ефективни и по-дългосрочни резултати, тъй като медикаментозното лечение само потиска симптоматиката без да прави опит за преосмисляне и усвояване на умения, които да бъдат полезни и за напред. Недостатък на психотерапията е, че изисква повече време. Но независимо от метода, който ще бъде предпочетен, задължително условие е да участвате активно в процеса и да проявявате нужното търпение към себе си.
Ако искаш да се върнеш към спокойствието и да получиш друг поглед над ситуациите, които те стресират и притесняват, ще се радвам да те подкрепя в този процес! Когато сте на разстояние, чудесна работа вършат консултациите онлайн . Всички ние се нуждаем от малко помощ и подкрепа, за да продължим напред. За щастие аз съм тук, за да ти помогна. За връзка с мен може да ми пишеш на имейл: tsvet.popova@gmail.com. А час можеш да си запишеш като използваш бутона по-долу.
Comments